Při počítání s permutacemi bez opakování jsme počítali, kolik různých uspořádání můžeme utvořit ze všech předem daných prvků, kde se každý vyskytoval právě jednou.
I nyní nás bude zajímat počet různých uspořádání dané délky ze všech předem daných prvků s tím, že některé prvky mezi sebou nerozlišujeme, jinak řečeno mohou se opakovat. Na pořadí prvků stále záleží.
Strojvedoucí chce za lokomotivu připojit 3 vagóny, 1 je nákladní a 2 jsou osobní. Kolik různých možností má strojvedoucí, jak vagóny zapojit? (Osobní vagóny mezi sebou nerozlišujeme.)
Uspořádáme všechny vagóny:
$3 \cdot 2 \cdot 1 = 3!$
Tím, že osobní vagóny mezi sebou nerozlišujeme, nyní máme několik duplicitních uspořádání vagónů.
Všechna uspořádání jsou (N-nákladní, O1, O2-osobní vagóny – sice je nerozlišujeme, ale pro vysvětlení počítání si je označíme):
N O1 O2 O1 N O2 O1 O2 N
N O2 O1 O2 N O1 O2 O1 N
Jak to vyřešíme?
Všimněte si, že sloupce tvoří pevně umístěný nákladní vagón a k němu různá umístění osobních vagónů.
Počet různých umístění osobních vagónů je 2!. Proto pokud je nerozlišujeme,
musíme výsledek vydělit počtem permutací osobních vagónů.
$$\frac{3!}{2!} = 3$$
Petra má 4 papírové sněhové vločky. Tři jsou bílé barvy a jedna je modrá. Kolik má možností uspořádání vloček, chce-li je zavěsit na čtyři okna tak, že na každém okně je právě jedna vločka.
Celkem jsou $4$ vločky, počet jejich možných uspořádání je $4!$.
Jelikož bílé vločky mezi sebou nerozlišujeme, dělíme ještě počtem permutací třech bílých vloček a dostáváme výsledek:
$$ \frac{4!}{3!} = 4 $$Proč dělíme počtem permutací třech vloček?
Pokud si vypíšeme všechna uspořádání vloček s rozlišením bílých vloček, dostáváme:
(B1, B2, B3 - bílé vločky, M - modré vločky)
M B1 B2 B3 B1 M B2 B3 B1 B2 M B3 B1 B2 B3 M
M B1 B3 B2 B1 M B3 B2 B1 B3 M B2 B1 B3 B2 M
M B2 B1 B3 B2 M B1 B3 B2 B1 M B3 B2 B1 B3 M
M B2 B3 B1 B2 M B3 B1 B2 B3 M B1 B2 B3 B1 M
M B3 B1 B2 B3 M B1 B2 B3 B1 M B2 B3 B1 B2 M
M B3 B2 B1 B3 M B2 B1 B3 B2 M B1 B3 B2 B1 M
V tabulce můžeme vidět, že sloupce tvoří právě ty čtveřice, které obsahují stejné postavení modré vločky vůči bílým. Tedy v rámci sloupce je umístění modré pevně dáno a bílé jsou propermutovány mezi sebou. Pokud tedy bílé vločky mezi sebou nerozlišujeme, musíme vydělit počtem řádků a těch je právě 3!.
Určete počet všech pěticiferných přirozených čísel sestavených z číslic 4 a 6, má-li číslice 6 být obsažena právě třikrát.
Jestliže číslice 6 má být obsažena třikrát, číslice 4 bude obsažena dvakrát.
Rozmísťujeme $2 + 3 $ ($= 5$) číslic: $ 5 \cdot 4 \cdot 3 \cdot 2 \cdot 1 = 5! $.
Číslice 6 mezi sebou nerozlišujeme, taktéž i číslice 4, proto ještě vydělíme počtem permutací jednotlivých číslic:
$$ \frac{5!}{2! \cdot 3!} = 10 $$A) Určete počet způsobů, jimiž lze přemístit písmena slova ABRAKADABRA.
B) Určete, v kolika z nich žádná dvojice sousedních písmen není tvořena dvěma písmeny A.
A) Jde o permutace s opakováním z pěti písmen A, B, D, K, R, v nichž je A pětkrát, B dvakrát, D jednou, K jednou a R dvakrát. Počet všech permutací tedy je: $ \dfrac{11!}{5! \cdot 2! \cdot 2! \cdot 1! \cdot 1!} = \dfrac{11!}{480} $
B) Nemají-li být dvě písmena A vedle sebe, musí být každé z pěti písmen A na jednom ze sedmi míst vyznačených podtržítkem:
_ B _ R _ K _ D _ B _ R _
Pět z těchto míst lze vybrat $\dbinom{7}{5}$ způsoby a zbývající písmena lze přemístit $ \dfrac{6!}{2! \cdot 2!}$
Počet všech "slov", v nichž žádná dvě písmena A spolu nesousedí, je
$$\dbinom{7}{5} \cdot \dfrac{6!}{2! \cdot 2!} = 3780 $$
Z předchozích úvah vyplývá následující věta:
Ukážeme si postup podle vzorce:
Určete počet způsobů, jimiž lze umístit všechny bílé šachové figurky (král, dáma, 2 věže, 2 jezdci, 2 střelci, 8 pěšáků)
a) na dvě pevně zvolené řady šachovnice 8 x 8;
b) na některé dvě řady šachovnice 8 x 8.
Jistě jste poznali, že v anagramech AABIIKKMNOORT resp. MINIKABAROTOK je zašifrováno slovo KOMBINATORIKA. Určete počet všech anagramů, jež lze ze slova KOMBINATORIKA utvořit.
Určete počet všech pěticiferných přirozených čísel, jež lze sestavit z číslic 5 a 7, má-li v každém z nich být číslice 5
a) právě třikrát;
b) nejvýše třikrát;
c) aspoň třikrát.
Určete počet všech čtyřciferných přirozených čísel dělitelných devíti, v jejichž dekadickém zápisu nejsou jiné číslice než 0, 1, 5, 7.
Určete počet všech anagramů, které lze získat z písmen slova ROKOKO, nesmějí-li v takovém anagramu stát všechna tři písmena O vedle sebe.
Určete počet všech anagramů, které lze vytvořit z písmen slova PARABOLA, požadujeme-li, aby se ve vytvořeném anagramu pravidelně střídaly samohlásky a souhlásky.
Pro osm studentů je připraveno v koleji ubytování ve 3 pokojích, z nichž 2 jsou třílůžkové, jeden dvoulůžkový. Kolik je způsobů rozdělení studentů do jednotlivých pokojů?
Rychlíková souprava bude tvořena ze dvou zavazadlových vozů, jednoho jídelního vozu, čtyřech vozů lůžkových a tří lehátkových. Kolik různých typů souprav lze sestavit?
Když Christian Huygens objevil Saturnův prstenec, zašifroval svůj objev, jak bylo v té době časté, do následujícího anagramu:
Náležitým uspořádáním písmen dostaneme zprávu Annulo cingitur tenui, plano, nusquam cohaerente, ad eclipticam inclinato. Česky: Obklopen prstencem tenkým, plochým, nikde nezavěšeným, nakloněným k ekliptice.
Určete, za jak dlouho by počítač, který by vypsal milión permutací Huygensova anagramu za sekundu, vypsal všechny permutace.
Poznáte zprávu Gaia Iulia Caesara zaslanou do Říma po vítězství nad pontským králem Farnakem, která se skrývá v anagramu CDEIIIIINVVV? Kolika způsoby lze v ní přemístit písmena?
Určete počet všech deseticiferných přirozených čísel, jejichž ciferný součet je roven třem. Kolik z nich je sudých?
Určete, kolik čtyřciferných čísel lze sestavit z číslic čísla 238 832.